Výběr plovací vesty pro psa je podobný výběru postroje - každý potřebuje něco jiného a každému sedí jiný střih. Záleží na tom, v jakých podmínkách a situacích (a jak často) budete vestu využívat, jak dobrý je pes plavec a v neposlední řadě záleží na postavě psa - střihy vest nejsou univerzální a jedna značka nepadne všem.
Prvním ze základních rozdílů je délka plovacích vest, respektive to, které části psa nadnáší. Kratší modely mají většinu plováků v přední části - kolem krku a v první polovině zad. Tento typ vest je vhodný pro zdatné plavce, na klidnější vodu jako pojistka pro krizové situace. Typickými zástupci jsou např. vesty značek Hurtta (Life Savior) nebo Rukka (Safety Life). Dlouhé vesty nadnáší i zadní část těla psa (podporují správný plavecký styl a udrží psa nad hladinou i s minimem jeho úsilí). Toho lze dosáhnout dvě způsoby - buď je vesta dlouhá na zádech v podstatě až ke kořeni ocasu (Trixie) nebo je pes nadnášen zespodu, v oblasti hrudníku a břicha (Ruffwear Float Coat). Tento typ vest je vhodný pro začátečníky/neplavce a do extrémně náročných podmínek (divoká voda, moře). Samozřejmě existují i vesty někde na půli cesty mezi krátkými a dlouhými, poskytující psovi průměrnou podporu (Non-Stop).
Při výběru vesty je nutné posoudit, zda má daný pes v daném modelu volný pohyb všech končetin i hlavy a krku. U předních končetin je potřeba se podívat na možnost pohybu v ramenním kloubu (lopatka) a podobně jako u krátkého postroje i na kolizi lokte s přezkami a popruhy kolem hrudníku. U zadních nohou by se dlouhé vesty neměly zařezávat do třísel a u psů-samců kolidovat s pindíkem. Pes při plavání potřebuje protáhnout hlavu dopředu a dolů a vesta by mu v tom neměla bránit (pozor na příliš vysoký střih vpředu pod krkem). Na druhou stranu by se pes neměl z vesty samovolně vysvléknout. Tady platí, že co sedí jednomu psovi, nemusí sedět druhému, některé vesty jsou univerzálnější a perfektně nastavitelné (např. Ruffwear Float Coat), jiné méně.
I když jsou madlem na zádech vybaveny všechny plovací vesty v naší nabídce, jejich funkčnost se liší. Pokud má madlo sloužit ke zvedání psa do lodi nebo na SUP, je vždycky lepší, když je madlo v přední části vesty a psa tak taháte za hrudník a nikoliv za měkkou část břicha. Madlo v zadní části vesty je určeno k občasné, lehké pomoci nebo nasměrování psa ve vodě (např. při rehabilitačním plavání v bazénu).
Posledním faktorem je plánované zatížení vesty. Malý, lehký pes si vystačí i s lehčí a méně robustní vestou, naopak pro velkého a těžkého psa doporučujeme pevnější a robustnější vesty. Je dobré také zvážit, zda plánujete vestu využívat často a pravidelně (kondiční plavání, vyjížďky na SUP, sjíždění řek apod.) nebo zda se jedná o jednu týdenní dovolenou u moře.
Pokud vše shrneme, rozhodující je zdatnost psa (a jeho plavecký styl) a náročnost vody. Pak rozhoduje střih a velikost, které psovi perfektně sedí a značka a barva přichází na řadu až poslední. A že lidi budou na psa v plovací vestě divně koukat? Vzpomeňte si, jak se před pár lety koukalo na cyklisty v helmách a dnes je to naopak - všichni ví, že jezdit na kole bez helmy je úplně zbytečný risk.