Vodítko s amortizérem je určené k tlumení nárazů, když pes za vodítko zatáhne - a to v situacích, kdy táhnout má (canicross, koloběžka, kolo, dogtrek apod.) tak i v situacích, kdy je tah nežádoucí (běžné venčení a procházky). Tlumení nárazu amortizérem - pružnou částí - je šetrné nejen k našim rukám či zádům, ale především k pohybovému aparátu psa. Vodítka s amortizérem se liší konstrukčním řešením, délkou, tuhostí/odporem amortizéru a karabinou. Při výběru vodítka pro sport je potřeba zohlednit hmotnost psa, jeho drive (chuť do práce, dravost) a zkušenosti v tahu i aktivitu, na kterou je vodítko určeno.
V psích sportech, kde se má pes do tahu plně opřít, je odpružené vodítko dnes standardem (v tréninku i závodě). Na mnoha závodech je výstroj, a tedy i některé vlastnosti vodítka (tažné šňůry), pro jednotlivé disciplíny určená závodním řádem, který se řídí pravidly jedné ze dvou mezinárodních organizací zastřešujících mushing - ICF (International Canicross Federation) nebo IFSS (International Federation of Sled Dogs Sports). Kromě délky vodítka bývá specifikován i povolený typ karabiny (např. s pojistkou/bez) a způsob uchycení vodítka k sedáku či kolu/koloběžce. Doporučujeme před každým závodem věnovat pozornost propozicím a pravidlům konkrétního závodu.
Vodítka s amortizérem nepatří jen na závody a tréninky mushingových disciplín, ale využijete je i na dogtrekking, výlety a v některých případech i na běžné venčení - těmto situacím se bude věnovat druhý díl našeho seriálu.
Jak tedy vybrat vodítko pro individuální disciplíny (canicross, bikejöring, scooter a skijöring)?
Délka vodítka
Nejjednodušším parametrem je výběr délky, která závisí na aktivitách, kterým se chceme věnovat. Dle závodního řádu České asociace sleddog sportů platného od 08/2020 je pro canicross délka vodítka minimálně 1,2 m v klidovém a maximálně 2,5 m v napnutém stavu, pro scootering a bikejöring minimálně 1,2 m v klidovém a maximálně 3 m v napnutém stavu a pro skijöring minimálně 2 m v klidovém stavu a maximálně 3 m v nataženém.
Zjednodušené a obecnější doporučení říká, že vodítko (v nataženém stavu) na CC má být v délce 2 m, ke koloběžce a kolu 2,7 m a na lyže 2,7 - 3 m (záleží na výšce lyžaře a délce jeho lyží) . Důležité je, aby měl pes dostatek prostoru pro pohyb v plném rozsahu a nebyl omezován a ohrožován běžcem, předním kolem nebo špičkami lyží. Na druhou stranu s rostoucí délkou vodítka klesá míra kontroly nad psem a v nejlepším případě hrozí zamotání kolem stromu, v horším případě kolize s jiným týmem. Delší vodítko volíme také v případě, že má pes krátký nebo hybridní postroj (např. Half Lash nebo Multisport), u dlouhých postrojů končících u kořene ocasu volíme kratší délku vodítka.
Konstrukce vodítka
V současné době jsou na trhu běžné dva základní typy odpružení vodítek. Starší, lety ověřená a většinou výrobců (MushGO, ManMat, ZeroDC) používaná varianta se sestává z dutého popruhu vodítka a v něm schované gumy různé tuhosti. Guma je v popruhu fixovaná uzlem na začátku a na konci, shrnutý a nakrabacený popruh mezi uzly umožňuje protažení do délky, konce vodítka bez gumy jsou z klasického, nepružného popruhu. Druhým typem je vodítko pružící v celé délce z gumy chráněné polyesterem (Non-stop dogwear). U tohoto typu vodítka velmi záleží na kvalitě provedení (trvanlivost a tuhost odpružení), v současnosti v Evropě neznáme alternativu k Bungee Leash, kterou bychom mohli doporučit.
Výhodami klasické konstrukce vodítka s amortizérem jsou výrazně větší variabilita - snáze lze volit tuhost použitého odpružení, přidáním očka/céčka lze měnit délku vodítka (podobně jako u přepínacích vodítek) a vyšší bezpečnost. Pokud chytíte vodítko za uzel blíže k psovi, vyřadíte amortizér a držíte psa na pevném popruhu. Nevýhodou může být tzv. doraz, tedy moment, kdy pes v tahu natáhne pružnou část na maximum. To může být nepříjemné pro citlivé psy nebo např. při startu se psy s vysokým drivem. Nepříjemný efekt dorazu lze zmírnit vhodnou volbou tuhosti amortizéru i tréninkem.
Výhodami celopružného vodítka jsou (téměř absolutní) absence dorazu a lepší odezva na změny tahu. Nevýhodami jsou omezený výběr tuhosti odpružení a menší ovladatelnost - ať už chytíte vodítko kdekoliv, pes je vždy ještě o kousek natáhne a v některých situacích se může jednat o velmi podstatných pár desítek centimetrů.
Zkušenější psi se nenechají tak snadno odradit nebo rozhodit nepravidelností tahu (zrychlení na kole/koloběžce, neplynulý běh v náročnějším terénu apod.) a s dorazem vodítka i změnami si poradí, začátečníci a jemnější psi mohou být na doraz amortizéru citliví.
Tuhost/odpor amortizéru
Odpor, který psovi v tahu klade amortizér, je zapeklitá veličina, se kterou souvisí mnoho proměnných. Funkce amortizéru je nejzásadnější při rozběhu/rozjezdu a při změnách intenzity tahu. V ideálním případě je amortizér většinu času plně napnutý (nedochází ke ztrátám tažné síly psa pružením) a tah je plynulý. Velmi zjednodušeně platí, že čím těžší a silnější pes, čím větší drive a čím více zkušeností, tím tužší amortizér volíme.
Na začátku musí pes vynaložit větší úsilí na natažení vodítka, takže pokud pes nestartuje už na mírně napnutém vodítku, nataženém na celou délku (pomocník, naučený start apod.), záleží také na délce vodítka. Čím delší vodítko, tím větší má pes rozběh a větší razanci - o to větší je zpětný náraz a je vhodnější tužší amortizér nebo celopružné vodítko bez dorazu. Při běhu a do jisté míry i na lyžích můžeme využít volné ruce a první doraz při rozběhu utlumit a volit i měkčí amortizér, naopak na kole či koloběžce volíme amortizér tužší s co nejmenším dorazem (celopružné vodítko).
U psa je potřeba kromě váhy vzít v potaz také jeho povahu a zkušenosti. Pro jemnější psy a začátečníky je vhodný měkčí amortizér, který snáz natáhnou a zpětný tah je neodradí od snahy plně se do tahu opřít. Pro psí buldozery naopak volíme amortizér tužší, který lépe utlumí první výbuch jejich energie. Zkušení psi umí pracovat jak s plynulým tahem mrtvé váhy (např. řetízky), tak s nepravidelností běžce/jezdce. Psi začátečníci mohou při přechodu z plynulého tahu mrtvé váhy k tahu běžce narazit na tzv. jo-jo efekt. Po úplném natažení amortizéru se běžec/kolo/koloběžka nedají plynule do pohybu, pes se zarazí, povolí tah, znovu rozběhne…a tak pořád dokola. Kromě tréninku a trpělivosti může pomoci celopružné vodítko, které umožňuje maximální plynulost.
Při výběru vodítka s amortizérem pro psí sporty je potřeba zvážit spoustu proměnných, ale díky široké nabídce na trhu a zkušenostem našich konzultantů věříme, že vybere každý. Stačí si ujasnit, na jakou aktivitu má být vodítko určeno a jaký je váš pes - drive, povaha, zkušenosti. Jaká vodítka používají psi pracující v MushGO? Konkrétní příklady a dlouholeté zkušenosti s vámi sdílíme v samostatném článku.