Krátké postroje se samozřejmě liší značkou a typem. Důležitější je, že každý má jiný střih (obvod a tvar chomoutu kolem krku, délka zádové a břišní části, obvod kolem hrudníku, …), je z jiného materiálu a ve výsledku tak každý sedí jinému typu psa a má různé využití. Zjednodušeně můžeme říct, že krátké postroje jsou určené jako náhrada obojku na každodenní využití (venčení, výlety), když potřebujeme mít psa na vodítku nebo do lehkého tahu při některých typech sportů (např. canicross, dogtrekking). Rozdíly mezi krátkými postroji jsme také popsali ve videu:
Otázka proč postroj, a jestli nestačí klasický obojek, by vydala na samostatný článek, ale abychom měli jasno, velmi stručně a zjednodušeně shrneme důvody, které nás k používání krátkých postrojů vedou. Krk je velmi citlivou částí psa, která spojuje řídící centrum (mozek) s výkonnou jednotkou (tělo) psa a je proto nezbytné zajistit jejich plynulou komunikaci (nervové tkáně, mícha) a 100% výkon (cévy zajišťující zásobení mozku kyslíkem) maximální ochranou tohoto spojení. Pro nás je velmi důležitá i mechanická funkce krku. který se významně zapojuje do jakéhokoliv pohybu.
Prvním podstatný parametrem je tvar chomoutu kolem krku a výstřih vpředu pod krkem - to, jakým způsobem postroj zasahuje do měkkého hrdla.
Prvním typem je tzv. vysoký výstřih, který bychom přirovnali ke košili se zapnutým límečkem. Pro psa to znamená, že postroj nepodporuje pozici s hlavou dolů, která je nezbytná pro silný tah. Pro nás to znamená, že je pes snáze ovladatelný (není mu příjemné vláčet nás plnou silou kam se mu zlíbí). Mezi krátké postroje s vysokým výstřihem patří např. Front Range od Ruffwear, Line/Line Grip od Non-Stopu nebo Venture od Hurrty.
Druhou možností je tzv. nízký výstřih, který připomíná spíš tričko s výstřihem do “V”. Pes může v postroji sklonit hlavu a do postroje se pohodlněji opřít větší silou (u krátkého postroje to nikdy nebude naplno, pro silový tah jsou určené dlouhé postroje).. Mezi krátké postroje s nízkým výstřihem patří zejména Smart (původně Soft Plus) od ManMatu.
A samozřejmě že některé postroje se pohybují někde mezi těmito dvěma extrémy (např. Short od Zero DC).
Druhým důležitým parametrem je délka postroje na zádech.
Kratší krátké postroje končí blíže lopatkám (co nejblíže těžišti psa), mají minimální tendenci se přetáčet do boku a poskytují nad psem maximální kontrolu bez ohledu na to, jestli se pes pohybuje před vámi, vedle vás nebo se se zapoměl u posledního sloupu. Do této kategorie patří např. Front Range od Ruffwear nebo Line od Non-Stopu. Naopak delší krátké postroje končí někde mezi polovinou zad a kořenem ocasu, mohou se přetáčet do boku a pokud se pes dostane za vás, tak i nadzvedávat a shrnovat dopředu. Míra kontroly nad psem je významně menší, jsou určeny pro psy chodící spořádaně před vámi, často v mírném a plynulém tahu. Do této kategorie patří určitě Short od ZeroDC nebo Soft Plus od ManMatu.
Pro lepší kontrolu nad psem a jako pomůcka při odnaučení tahání nebo pro práci tváří v tvář psovi mají některé postroje očko k připojení vodítka vpředu na hrudníku psa (Front Range od Ruffwear nebo Line/Line Grip od Non-Stopu).
Při výběru krátkého postroje je tedy rozhodující buď potřeba kontroly nad psem (kratší postroje s vyšším výstřihem) nebo možnost psa v postroji pracovat v mírném tahu (delší postroje s nižším výstřihem). A v neposlední řadě je potřeba vybrat správnou velikost a zhodnotit, zda konkrétní postroj psovi správně sedí.